Nepridobitna in pridobitna dejavnost

19. 1. 2016

Društvo je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje fizičnih in pravnih oseb, ki se združujejo zaradi skupnih interesov, opredeljenih v temeljnem aktu, ki mora biti v skladu z Zakonom o društvih ZDru-1 (dalje zakon; Uradni list RS, št. 61/06 z dne 13. 6. 2006).

26. člen zakona navaja, da mora računovodstvo društva zagotavljati podatke o finančnem in materialnem poslovanju na način in v obliki, ki ju določi s temeljnim ali posebnim aktom, v skladu s tem zakonom in računovodskim standardom za društva (SRS 33). To pomeni, da mora društvo sprejeti ustrezen akt o svojem finančnem in računovodskem poslovanju, saj to področje temeljni akt običajno ureja le načelno, podrobnejše določbe o finančnem in premoženjskem poslovanju pa ureja:

Pravilnik o računovodenju

Društvo mora v temeljnem aktu določiti svojo dejavnost oziroma naloge, financiranje ter nadzor nad razpolaganjem s premoženjem in nad finančnim in materialnim poslovanjem.

Če društvo opravlja pridobitno dejavnost, mora biti vrsta pridobitne dejavnosti določena v temeljnem aktu in mora biti povezana z namenom in cilji kot dopolnilna dejavnost nepridobitni dejavnosti društva ter se lahko opravlja le v obsegu, potrebnem za uresničevanje namena in ciljev oziroma za opravljanje nepridobitne dejavnosti.

Šteje se, da je pridobitna dejavnost povezana z namenom in cilji društva, če lahko neposredno pripomore k uresničevanju namena oziroma ciljev društva, pri čemer doprinos ni izključno v zagotavljanju prihodkov društva. Kot dopolnilna dejavnost nepridobitni dejavnosti društva se šteje tista pridobitna dejavnost, ki skupaj z nepridobitno dejavnostjo sestavlja določeno storitev ali dosežek oziroma zagotavlja boljšo izkoriščenost opredmetenih osnovnih sredstev društva.

Društvo mora samo določiti merila za delitev prihodkov in odhodkov na pridobitno in nepridobitno dejavnost ter jih mora zapisati v svoje interne akte.

Ločeno izkazovanje pridobitne in nepridobitne dejavnosti je povezano z izkazovanjem prihodkov in odhodkov ter rezultata poslovanja in tudi nekaterih drugih postavk v računovodskih izkazih, ki neposredno vplivajo na ugotavljanje prihodkov in odhodkov (primer: obračun amortizacije, obresti, prodaja blaga za pridobitno ali nepridobitno dejavnost in podobno).

Predlagamo, da se v računovodskih evidencah ločeno vodijo prihodki in odhodki na stroškovnih mestih in da se v internih aktih določi merilo za delitev in razporeditev posrednih stroškov na stroškovna mesta.

Društvo, ki opravlja pridobitno dejavnost, mora podatke o finančnem in materialnem poslovanju iz te dejavnosti voditi in izkazovati ločeno. Društvo je samostojno in nepridobitno združenje, saj namen ustanovitve in delovanja ni pridobivanje dobička.

Društva morajo ugotoviti, kateri prihodki so namenjeni opravljanju osnovne dejavnosti, kot so:

  1. članarine,
  2. donacije (prostovoljna pomoč društvu brez uslug društva za donatorje),
  3. dotacije (namenske s strani občinskih in lokalnih skupnosti),
  4. prostovoljni prispevki.

Ali pa morajo ugotoviti, kateri prihodki so pridobljeni s prodajo proizvodov in storitev na trgu, kot so:

  1. prodaja gostinskih storitev,
  2. prodaja trgovskega blaga,
  3. sponzorstva,
  4. dajanje najem nepremičnin in premičnin ipd.

Društvo mora za poslovno leto, ki je enako koledarskemu letu, izdelati letno poročilo, ki vsebuje:

  1. bilanco stanja, in
  2. izkaz poslovnega izida s pojasnili k izkazom, ter
  3. poročilo o poslovanju društva.

Poročilo mora obsegati resnični prikaz premoženja in poslovanja društva. Ob statusnih spremembah oziroma prenehanju društva mora izdelati letno poročilo tudi med letom po stanju na dan statusne spremembe ali prenehanja.

Vodenje poslovnih knjig in sestava letnega poročila morata biti v skladu z računovodskim standardom za društva (SRS 33).

Poslovne knjige in letno poročilo morajo omogočiti ocenjevanje, ali so presežki prihodkov nad odhodki porabljeni za namene ter cilje oziroma za opravljanje nepridobitne dejavnosti, ki je določena v temeljnem aktu.

Premoženje društva sestavljajo denarna in druga sredstva, ki jih društvo pridobi s članarino, darili in volili, prispevki donatorjev, iz javnih sredstev, z opravljanjem dejavnosti društva in iz drugih virov, njegove nepremične in premične stvari ter materialne pravice.

Društvo ne sme deliti svojega premoženja članom. Vsaka delitev premoženja društva med njegove člane je nična.

Letno poročilo sprejme zbor članov društva. Poročilo je veljavno sprejeto, če je bil pred sprejetjem opravljen notranji nadzor nad finančnim in materialnim poslovanjem društva.

Nazaj

s