Enostranko odrejanje koriščenje dopusta

24. 2. 2021

Vprašanje:

Zanima me, če lahko delodajalec enostransko odredi koriščenje dopusta? Prišlo je namreč do zmanjšanja obsega dela zaradi epidemije.

Odgovor:

Okoliščine, ki jih mora upoštevati delodajalec pri odločanj o izrabi letnega dopusta

Glede koriščenja dopusta je treba prvenstveno poudariti, da okoliščine, ki jih mora upoštevati delodajalec pri odločanju o času izrabe letnega dopusta določa 163. člen ZDR-1. Te okoliščine so:

- potrebe delovnega procesa,

- možnosti za počitek in rekreacijo delavca ter

- družinske obveznosti delavca.

Vsekakor velja, da delodajalec enostransko ne more odrediti letni dopust, v dogovoru z delavcem pa se je mogoče dogovoriti za izrabo letnega dopusta tudi v glede na obstoječo situacijo povezano z epidemijo Covid-19 (zaprtje dejavnosti, izpad dela in drugi poslovni razlog). Pri tem mora delodajalec upoštevati navedene zahteve, ki omejujejo njegovo diskrecijo z namenom, da se letni dopust uresniči v skladu z njegovim temeljnim namenom. Pri izrabi letnega dopusta je treba nujno upoštevati interese tako delavca (možnosti za počitek in rekreacijo, ob hkratnem upoštevanju družinskih obveznosti) kot tudi delodajalca (potrebe delovnega procesa). Vsekakor je treba slediti temeljnemu namenu letnega dopusta, tj. počitek in rekreacija ob upoštevanju delavčevih družinskih obveznosti-da bo torej delavcem omogočen doseg cilja in namena te pravice.

Zmanjšan obseg dela

V kolikor se delodajalec sooča z zmanjšanjem obsega dela oz. začasnim zaprtjem dejavnosti predlagamo oz. predstavljamo možnost, da delodajalec najprej delavce pozove, da delavci koristijo preostali letni dopust za leto 2020. Prav tako lahko delodajalec delavcu predlaga koriščenje dopusta za leto 2021. Priporočamo tudi, da delodajalec v sodelovanju s sindikati in svetom delavcev poskuša delavcem čim bolj približati možnost koriščenja letnega dopusta za čas obstoja enega izmed poslovnih razlogov povezanih z epidemijo Covid-19.

Nazaj

s