Izplačilo jubilejne nagrade za delo v javnem in zasebnem sektorju

11. 4. 2022

Vprašanje:

Spoštovani, zaposlena sem v javni upravi, 5.1.2011 mi je bila izplačana jubilejna nagrada za 30 let delovne dobe (20 gospodarski sektor, 10 javni sektor), 1.4.2022 sem dopolnila 20 let delovne dobe v javnem sektorju, zanima me ali mi pripada jubilejna nagrada, glede na do, da za ta jubilej v javni upravi še nisem dobila nagrade?

Odgovor:

Uvodoma je treba v zvezi z zastavljenim vprašanjem opozoriti, da so podatki nejasni oziroma se ne ujemajo. Jubilejna nagrada za 30 let delovne dobe je bila izplačana 5.1.2011 na podlagi 20 let delovne dobe v gospodarstvu in 10 let v javnem sektorju – iz tega izhaja, da je oseba imela že konec leta 2010 10 let delovne dobe v javnem sektorju, sedaj pa navaja, da je 1.4.2022 izpolnila 20 let delovne dobe v javnem sektorju. V zvezi s tem mora delodajalec natančno preveriti podatke o delovni dobi, ki se upošteva pri preverjanju izpolnjevanja pogojev za izplačilo jubilejne nagrade.

Jubilejne nagrade v javnem sektorju so urejene v kolektivnih pogodbah dejavnosti in poklicev, in sicer v enakem besedilu v aneksih h kolektivnim pogodbam dejavnosti in poklicev, ki so bili objavljeni v Uradnem listu RS, št. 46/13 in 88/21. V konkretnem primeru je torej treba pravico do jubilejen nagrade ugotavljati skladno s kolektivno pogodbo oziroma aneksom, ki velja za delodajalca.

Aneksi določajo, da javnemu uslužbencu pripada jubilejna nagrada za 10, 20, 30 in 40 let delovne dobe, ki jo je javni uslužbenec izpolnil pri delodajalcih v javnem sektorju. Jubilejna nagrada se izplača javnemu uslužbencu ob izplačilu plače v naslednjem mesecu po izpolnitvi pogojev.

Kot delodajalec v javnem sektorju se pri ugotavljanju izpolnjevanja pogoja za pridobitev pravice do jubilejne nagrade šteje:

  1. delodajalec v javnem sektorju, kot ga opredeljujeta zakon, ki ureja javne uslužbence, in zakon, ki ureja sistem plač v javnem sektorju, od 13. 7. 2002 dalje;
  2. delodajalec, ki po vsebini in statusu ustreza delodajalcu v javnem sektorju, kot ga opredeljujeta zakon, ki ureja javne uslužbence, in zakon, ki ureja sistem plač v javnem sektorju, in sicer:

- v celotni SFRJ do vključno 24. 6. 1991,

- v Republiki Sloveniji od 25. 6. 1991 dalje do vključno 12. 7. 2002,

- v državi članici EU v obdobju polnopravnega članstva Republike Slovenije v EU in

- v državi, ki ni članica EU, če je javnega uslužbenca na delo v državo, ki ni članica EU, napotil delodajalec;

  1. institucija EU v obdobju polnopravnega članstva Republike Slovenije v EU.

Kot delovna doba pri delodajalcih v javnem sektorju se šteje tudi:

- delovna doba, ki jo je javni uslužbenec izpolnil pri mednarodni organizaciji, v kateri se je zaposlil s podporo Republike Slovenije,

- delovna doba pri koncesionarjih, ki opravljajo dejavnost v mreži javne službe.

Glede pravice do jubilejne nagrade je treba upoštevati tudi aneks h kolektivni pogodbi dejavnosti, Uradni list RS, št. 46/13, ki določa:

- javnemu uslužbencu, članu reprezentativnega sindikata, podpisnika tega aneksa, pripada za 20 odstotkov višja jubilejna nagrada. Zahtevo za izplačilo višje jubilejne nagrade vloži sindikat, na predlog člana.

- javnemu uslužbencu pripada jubilejna nagrada le v primeru, če je za posamezni jubilej še ni prejel v javnem sektorju.

Od 1. januarja 2022 so višine jubilejnih nagrad naslednje:

- za 10 let delovne dobe: 302,91 evra,

- za 20 let delovne dobe: 454,35 evra,

- za 30 let delovne dobe: 605,81 evra,

- za 40 let delovne dobe: 605,81 evra.

Če javni uslužbenec izpolni pogoj glede delovne dobe, ki jo določa kot pogoj za izplačilo jubilejne nagrade kolektivna pogodba, in če za isti jubilej še ni prejel jubilejne nagrade v javnem sektorju, potem mu ob izpolnitvi pogoja pripada izplačilo jubilejne nagrade.

Nazaj

s