Samotestiranje zaposlenih

09. 11. 2021 | Avtor: Tanja Bohl

Vprašanje:

Samotestiranje zaposlenih pri delodajalcu pri pet dnevnem delovniku poteka 2x tedensko v ponedeljek in sredo. Ali je to dovolj? Ali bi se morali samotestirati tudi v petek?

Odgovor:

Ne, samotestiranje dvakrat tedensko, ko delavec dela v enakomerni razporeditvi delovnega časa, od ponedeljka do petka po 8 ur glede na trenutno veljavni Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št. 147/2021, 149/2021, 152/2021, 155/2021, 157/2021 - skl. US, 170/2021, 171/2021) ne zadostuje.

V 6. členu predmetni Odlok namreč določa, da se za opravljanje dela šteje, da delavec izpolnjuje pogoj PCT, če se presejalno testira s testom HAG za samotestiranje, pri čemer je pogoj PCT izpolnjen, če se delo začne opravljati po opravljenem testiranju s presejalnim testom HAG za samotestiranje, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa. Glede razumevanja tega člena je treba slediti osnovnemu namenu, ki ga predmetni Odlok postavlja, tj. da mora delavec za in pred opravljanjem dela izpolnjevati pogoj PCT, kar pa za delavce, ki se testirajo s testom HAG za samotestiranje pomeni, da delavec lahko začne opravljati delo po opravljenem testiranju s testom HAG za samotestiranje, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa.

V zvezi s tem členom je bilo podano tudi vladno pojasnilo, ki potrjuje naše stališče, da je v primeru enakomerno razporejenega delovnega časa oziroma enoizmenskega delovnika od ponedeljka do petka treba 6. člen Odloka razumeti tako, da se mora oseba praviloma testirati vsak ponedeljek, sredo in petek pred začetkom dela, torej na vsakih 48 ur med delovniki, ne pa tudi v nedeljo.

Glede na vaše vprašanje, se morajo tako delavci, da bodo izpolnjene zahteve po 6. členu Odloka tako testirati s testom HAG za samotestiranje tudi v petek.

Nazaj

s