Zakon o omejevalnih ukrepih -ZOUPAMO-A

07. 11. 2023 | Avtor: Tanja Kokot

Omejevalni ukrepi ali sankcije so orodje zunanje politike, namenjeno predvsem ohranitvi ali vzpostavitvi mednarodnega miru in varnosti, utrjevanju in podpiranju demokracije, pravne države in človekovih pravic.

Organizacija združenih narodov (OZN) in Evropska unija (EU), znotraj njiju pa Varnostni svet OZN (VSZN) in Svet EU, so ključne organizacije, ki sprejemajo tovrstne ukrepe na mednarodni ravni in veljajo za vse države.

To pomeni, da jih mora spoštovati tudi Slovenija, ki je tovrstne ukrepe uzakonila nazadnje v noveli Zakona o omejevalnih ukrepih (ZOUPAMO-A), Uradni list RS, št. 44/22 z dne 29. 3. 2022.

Omejevalni ukrepi ali sankcije se nanašajo tako na subjekte (fizične in pravne osebe kot so na primer podjetja, voditelje držav, visoke državne uradnike in druge), kot tudi na ciljno blago, tehnologijo, storitve. Sprejemajo se zoper konkretne države, mednarodne organizacije, druge entitete ali situacije, na primer človekove pravice, kibernetski napadi, terorizem.

Nekaj najpogostejših ciljno usmerjenih omejevalnih ukrepov :

- Izvozne/ uvozne omejitve za različno blago

- Prepoved in zamrznitev dajanja na voljo sredstev in gospodarskih virov

- Omejitve potovanj za osebe iz seznamov

- Embargo na orožje

- Tehnična in finančna pomoč.

OZN in EU vodita dva seznama veljavnih sankcij.

OZN objavlja seznam na spletni strani https://www.un.org/securitycouncil/content/un-sc-consolidated-list

EU objavlja interaktivni zemljevid sankcij, ki javnosti omogoča, da neposredno preveri vse veljavne omejevalne ukrepe. »Sankcijski seznam« (EU Sanctions Map) je dostopen na spletni strani : https://www.sanctionsmap.eu/#/main. V njem so opredeljena imena oseb, blago, tehnologija, itd.

Omenjeni seznam zajema posodobljen pregled omejevalnih ukrepov, iskalnik po različnih kriterijih, povezavo na prečiščen seznam oseb za katere veljajo finančne in potovalne omejitve, povezavo na carinsko bazo TARIC in spletne strani nacionalnih pristojnih organov.

Javnost se lahko naroči na prejemanje elektronskih obvestil ob objavi novega konsolidiranega seznama prepovedi potovanj in/ali novega konsolidiranega seznama finančnih sankcij.

Seznam je v angleškem jeziku, program ponudi prevod v slovenščino. Iskanje je enostavno in sicer v polje označeno z rumeno spodaj vpišemo iskan parameter.

Takoj po vnosu začetnih črk program pokaže možne zadetke.

V kolikor bi program vrnil delno ali celotno ujemanje z imenom v tem seznamu je potrebno upoštevati naslednji postopek:

V primerih ujemanja določenega imena z imenom na seznamu, kjer obstaja sum, da je ime stranke podobno imenu s seznama, je o tem potrebno nemudoma obvestiti Ministrstvo za zunanje zadeve, Direktorat za multilateralo, razvojno sodelovanje in mednarodno pravo, Sektor za mednarodno pravo. Ministrstvo bo skušalo preko članov Stalne koordinacijske skupine za omejevalne ukrepe (SKSOU) ugotoviti, ali se imeni dejansko ujemata ali gre samo za napačno pozitivno prepoznavo.

Omejevalni ukrepi zajemajo tudi prepoved uvoza/izvoza določenega ciljnega blaga. EU Sanctions Map omogoča dostop do carinske baze podatkov TARIC:

Preverimo ali za blago veljajo omejitve uvoza ali izvoza v sporne države.

Pri poslovanju je potrebno torej preveriti oba seznama tako EU kot tudi OZN seznam.

Nadzor nad izvajanjem omejevalnih ukrepov izvajajo organi glede na vsebinska področja – Banka Slovenije, Finančna uprava RS, Agencija za trg vrednostnih, policija, ter ostali organi javne uprave.

V zakonu so predvidene tudi globe za prekrške v razponu do 500.000 EUR za veliko gospodarsko družbo, v kolikor družba ne vzpostavi politik, postopkov in kontrol kot so predvidene v zakonu.

V kolikor podjetje deluje v skupini morajo ukrepe upoštevati tudi hčerinska podjetja v državah v katerih delujejo .

Viri:

  1. Zbirka predpisov: Zakon o omejevalnih ukrepih (ZOUPAMO) in spremljajoči dokumenti z uvodnimi pojasnili Andreja Svetličiča, Uradni list, Ljubljana 2023
  2. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o omejevalnih ukrepih, ki jih Republika Slovenija uvede ali izvaja skladno s pravnimi akti in odločitvami, sprejetimi v okviru mednarodnih organizacij (ZOUPAMO-A), Uradni list št.44 z dne 29.3.2022
  3. Pravilnik o dejavnikih neznatnega in povečanega tveganja za pranje denarja ali financiranje terorizma, Uradni List RS št. 23 z dne 2.2.2023
  4. https://www.sanctionsmap.eu/#/main
  5. https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=en
  6. https://www.un.org/securitycouncil/content/un-sc-consolidated-list

Nazaj

s