Pogoji za napredovanje javnih uslužbencev v plačne razrede v letu 2023

06. 3. 2023 | Avtor: Štefka Korade Purg

Javni uslužbenec napreduje vsaka 3 leta za en ali dva plačna razreda, če so izpolnjeni predpisani pogoji (napredovalno obdobje, ustrezno število točk na podlagi ocen, ki jih določa uredba v 5. členu).

Napredovalno obdobje je čas od zadnjega napredovanja, v katerem je javni uslužbenec dosegel tri ocene, na podlagi katerih izpolnjuje pogoje za napredovanje.

Javni uslužbenec napreduje, ko skupaj doseže 3 ocene, ki pomenijo izpolnitev pogojev za napredovanje, to pomeni, da seštevek treh ocen pomeni število točk, ki je kot pogoj določeno za napredovanje, pri preverjanju izpolnjevanja pogojev za napredovanje se upoštevajo 3 najugodnejše ocene v obdobju od zadnjega napredovanja.

Za en plačni razred napreduje javni uslužbenec, ki v napredovalnem obdobju doseže:

  • ob prvem in drugem napredovanju najmanj 11 točk,
  • ob tretjem in četrtem najmanj 12 točk,
  • ob petem najmanj 13 točk,
  • ob nadaljnjih napredovanjih najmanj 14 točk.

Javni uslužbenec, ki izpolnjuje predpisane pogoje, lahko napreduje za največ dva plačna razreda, če:

  • ob prvem napredovanju dosežejo najmanj 14 točk,
  • ob nadaljnjih napredovanjih pa 15 točk.

Za javnega uslužbenca, ki na podlagi seštevka treh letnih ocen ni zbral zadostnega števila točk za napredovanje, se ponovno preveri izpolnjevanje pogojev za napredovanje naslednje leto, javni uslužbenec napreduje za en plačni razred, če je v času od zadnjega napredovanja oziroma prve zaposlitve preteklo najmanj šest let in je v tem obdobju dosegel povprečno oceno najmanj dobro. 

Za napredovanje po šestih letih (peti odstavek 5. člena uredbe) je treba izpolniti dva pogoja, in sicer:

  • pretek najmanj šestih let in 
  • povprečna ocena dobro v tem obdobju, pri čemer pa mora javni uslužbenec v tem obdobju zbrati najmanj tri ocene. 

Šestletno obdobje je treba obravnavati kot napredovalno obdobje. 

V primeru, ko ima javni uslužbenec v šestletnem obdobju več kot tri ocene, se pri določitvi povprečne ocene upoštevajo vse ocene.

POMEMBNO:

Uredba o napredovanju javnih uslužbencev v plačne razrede v šestem odstavku 5. člena določa:

»Vsak plačni razred, dosežen z napredovanjem ali z uvrstitvijo nad plačni razred delovnega mesta, se šteje za eno napredovanje.«

To pomeni, da je treba pri ugotavljanju, za katero napredovanje gre in s tem povezano potrebno število točk, potrebnih za napredovanje v plačni razred, upoštevati tudi plačne razrede, pridobljene na podlagi uvrstitve v višji plačni razred po drugem odstavku 19. člena ZSPJS. Taka uvrstitev pa ne prekine napredovalnega obdobja.

Nazaj

s