Vprašanje:
Uredba o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za javne uslužbence v tretjem odstavku 2. člena določa, da lahko pristojni organ z internim aktom podrobneje določi merila in postopek za določitev dela plače za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela.
Ali je lahko v nasprotju z ZSPJS/Uredbo določilo v internem pravilniku, da se lahko javnemu uslužbencu izplača del plače za delovno uspešnost iz naslova povečanega obsega dela v posameznem mesecu, v kolikor je opravil delo, ki presega pričakovane rezultate, če je na ta način mogoče zagotoviti racionalnejše izvajanje nalog organa, in sicer samo pod naslednjimi pogoji:
- povečan obseg dela se opravi pri izvajanju rednih delovnih nalog, pri čemer takšno delo traja neprekinjeno več kot en mesec in ni posledica vsakoletnega ali drugače periodičnega neenakomernega obsega dela na določenem delovnem mestu, ali
- povečan obseg dela se opravi zaradi opravljanja delovnih nalog izven opisa del v pogodbi o zaposlitvi oziroma zaradi dodatnih del po navodilu delodajalca.
Zanima me predvsem mnenje glede določitve pogoja minimalnega trajanja del in nalog. Ali je takšno določilo dejansko lahko nezakonito ali gre lahko za strožjo določitev pogojev, kar je lahko prepuščeno/dopuščeno presoji delodajalca?
Odgovor: