Predogled vsebine
Na tradicionalnem posvetu Rčunovodski izzivi 2022 smo obravnavali teme iz področij:
- dohodnine,
- davka od dobička,
- davka na dodano vrednost,
- vsebina Lidija
- digitalizacije v računovodstvu
- povračil stroškov prihoda na delo
Priznane predavateljice so nas seznanile z aktualnostmi in podale:
Predavanje mag. Brigita Osojnik
Dohodnina in DDPO
V obravnavi v Državnem zboru sta tudi Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini in Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb. Podrobneje vas bomo seznanili s predvidenimi spremembami in novostmi, ki jih prinašata zakona. Na področju dohodnine se nam obeta ponoven dvig splošne olajšave na 7.500 evrov s prehodnimi obdobji, usklajevanje olajšav, v letni dohodninski lestvici se predlaga znižanje najvišje stopnje iz 50% na 45%, obeta se tudi znižanje stopnje davka za dohodke iz kapitala na 25% in od najemnin na 15% ter znižanje meje za oprostitev plačila davka na kapitalski dobiček iz 20 na 15 let. Za starejše od 70 let se uvaja seniorska davčna olajšava v znesku 1.500 evrov, uvajajo se tudi določene olajšave na področju zaposlovanja mlajših in starejših oseb ter na področju vlaganja v digitalni in zeleni prehod, zvišuje se odstotek znižanja davčne osnove za donacije, uvaja pa se tudi ničelna boniteta za uporabo električnih službenih vozil. Na področju davka od dohodkov pravnih oseb predlog zakona nadgrajuje veljavne olajšave, zlasti olajšavi za donacije in za zaposlovanje, ter določa novo olajšavo za vlaganja v zelen in digitalni prehod.
Predavanje mag. Tanja Urbanija
DDV spremembe v 2021
Obetajo se nam DDV spremembe na podlagi katerih bi lahko odbili celo DDV od električnih vozil. Kakšne bodo pri tem omejitve bo predstavljeno na seminarju. Celoten obseg sprememb je zelo dolg in obsežen zato vam bomo na strnjen način pokazali kaj se bo res morda spremenilo s 1.1.2022, saj se precej novih določb nanaša na situacije, ki so že urejene v pravilniku. Da bomo še bolj povezani s tem kar se v praksi dogaja bomo predstavili najpogostejše napake v zadnjem letu in prakso kako to rešiti.
Predavanje doc. dr. Lidija Robnik
Potrebno je upoštevati evidentiranje finančnih najemov, kratkoročnih (poslovnih) najemov in pravice do uporabe dolgoročnih sredstev in njihov vpliv na računovodske izkaze, kot jih določa MRS 15 in MRS 16. Potrebna je pravilnost oslabitev in odpisov terjatev, obveznosti, naložb ter zalog. Ugotavljajo se napačne oblike oblikovanja in črpanja dolgoročnih obveznosti, ki se oblikujejo v bodočih stroških, kot so rezervacije. Napake so zaznane tudi pri obračunavanju najrazličnejših vrst bonitet zaposlenih. Najpogostejše so opažene tudi napake pri obračunavanju potnih nalogov. Pri davčnem obračunu so tudi ugotovljene napake pri priznavanju nepotrebnih, nepriznanih in delno priznanih odhodkov poslovanja.
Predavanje Marija Tomc Muc
Prednosti in pasti digitalizacije v računovodstvu
Digitalno računovodstvo je realnost in delo računovodje se v zadnjih letih močno spreminja. Aktualna situacija in povečanje obsega dela od doma pa so te procese še pospešili.
Pogledali bomo prednosti in pasti digitalnega brezpapirnega računovodstva.
Poudarili bomo, na kaj moramo biti pozorni z vidika varnosti, varstva osebnih podatkov, zahtev zakonodaje, dobrih poslovnih odnosov s strankami in nenazadnje tudi odnosov znotraj kolektiva v novi, digitalni realnosti.
Predavanje Simona Matko Počivalšek
Praktično o Uredbi o povračilu potnih stroškov
Uredba je iz davčnega vidika postavila nova pravila v vezi s povračilom stroškov prevoza na delo in omejila tudi zgornji limit 140 EUR. Na izobraževanju si bomo pogledali, kdaj in v kakšnih primerih pride do obdavčitve prevoza na delo, zakaj je uveden zgornji limit 140 eur in vpliv v praksi ter druge spremembe uredbe, ki so bile objavljene v uradnem listu št. 114/21 z dne 15.7.2021. Skozi praktične primere bomo ponazorili pravilne izračune povračil stroškov na delo in drugih sprememb, ki jih je Uredba predpisuje po novem.