Obravnava refundacij plač z vidika pridobitnih in nepridobitnih prihodkov

21. 4. 2023

Odgovor na vaše vprašanje - obravnava refundacij plač z vidika pridobitnih in nepridobitnih prihodkov

Pojasnilo FURS št. 0920-6269/2023-2 z dne 20.4.2023

Prejeli smo vaš dopis, v katerem nas kot notranja revizorka javnih zavodov zaprošate za pojasnilo glede razvrščanja prihodkov od refundacij za boleznine od ZZZS v davčnih obračunih davka od dohodka pravnih oseb (DDPO), in sicer vas zanima, v katero skupino po Pravilniku o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti spadajo tovrstni prihodki pri zavezancih, ki so pri ugotavljanju obdavčljive davčne oproščeni plačila davka v delu nepridobitne dejavnosti (9. čl. ZDDPO-2). Navajate še, da se v skladu z veljavnimi Slovenskimi računovodskimi standardi in pojasnili Zveze finančnikov, računovodij in revizorjev refundacije od bolniških odsotnosti knjižijo kot prihodek obdobja in ne kot zmanjšanje stroškov dela, kot je bila praksa v preteklosti, zaradi česar je odgovor glede obravnave teh prihodkov ključen z vidika obdavčitve posameznega zavoda.

V nadaljevanju vam pojasnjujemo.

Pravilnik o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti (Pravilnik) za davčne namene opredeljuje

dohodke iz opravljanja pridobitne ali nepridobitne dejavnosti pri zavezancu iz 9. člena Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb. Skladno s 3. členom Pravilnika se za dohodke iz opravljanja nepridobitne dejavnosti zavezancev, ki se izvzemajo iz davčne osnove po 27. členu ZDDPO-2, štejejo med drugim namenska javna sredstva[1]. Skladno s 4. členom Pravilnika pa se za pridobitne prihodke štejejo takšni prihodki, ki se v splošnem pridobivajo neposredno na trgu s tržno dejavnostjo.[2]

Refundacije nadomestil boleznin, kot navajate, se evidentirajo kot prihodek[3] obdobja, in sicer gre za prihodek, ki ima naravo subvencij. Subvencije kot take sicer v Pravilniku niso izrecno navedene kot nepridobitni dohodek, vendar pa refundacije boleznin, ki jih namensko in skladno s področno zakonodajo na podlagi zdravstvenega zavarovanja davčnim zavezancem izplačuje ZZZS kot povračilo za izplačane plače, po svoji naravi predstavljajo namenska javna sredstva, ki jih Pravilnik izrecno določa kot nepridobitne prihodke. Dodamo lahko še, da refundacije boleznin tudi nimajo narave pridobitnih prihodkov, kot jih sicer določa Pravilnik. Ne spadajo namreč pod nobenega od naštetih prihodkov iz 4. člena Pravilnika.

Iz navedenega izhaja, da so skladno s Pravilnikom refundacije boleznin s strani ZZZS nepridobitni prihodki davčnih zavezancev iz 9. člena ZDDPO

[1] Razen pri javnih zavodih – lekarnah, če izvzem teh sredstev, vključno ob uporabi ene od možnosti priznavanja odhodkov iz 27. člena ZDDPO-2, vpliva na trgovino med državami članicami in izkrivlja ali bi lahko izkrivljal konkurenco.

[2] Gre za dohodke kot so sredstva za izvajanje javne službe, ki niso namenska javna sredstva (kot so doplačila uporabnikov), bančne obresti, dividende in drugi dohodki iz naložb, dohodki od prodaje blaga in storitev, najemnine in druga plačila iz oddajanja prostorov zavezanca, drugih zmogljivosti zavezanca ali opreme drugim osebam, dohodki, doseženi z odsvojitvijo osnovnih sredstev, plačila članov in nečlanov zavezanca za udeležbo na večerjah, zabavah, plesih ali drugih družabnih srečanjih, ki jih organizira zavezanec, plačila članov in nečlanov zavezanca za udeležbo na razgovorih, predstavitvah ali delavnicah, ki jih organizira zavezanec, dohodki od srečelovov in podobnih iger, ki jih organizira zavezanec.

[3] In sicer kot drugi prihodki povezani s poslovnimi učinki, kamor spadajo tudi dotacije, subvencije, regresi, kompenzacije in podobni prihodki.

VIR:FURS

Nazaj

s