Elektronsko arhiviranje

V času digitalnega poslovanja zakoni dovoljujejo tudi elektronsko arhiviranje. S tem se organizacije znebijo ogromne količine dokumentov in izpraznijo arhive.

Elektronsko arhiviranje mora biti skladno z zakonodajo in morajo organizacije davčnemu organu zagotoviti dostop do vse dokumentacije v okviru zastaralnega roka in ob tem ne smejo nastajati neupravičeni stroški.

Navadno se organizacije odločajo za dva načina arhiviranja, kot sta:

  • za arhiv poskrbijo sama (zagotovijo potrditev Arhiva Republike Slovenje) ali
  • najamejo prostor pri zunanjem izvajalcu, ki zagotavlja skladnost arhiviranja glede na zahteve Arhiva RS.

Elektronsko arhiviranje je urejeno z Zakonom o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih.

Rokovanje z dokumentacijo je nujnost vsakega poslovanja, zato morajo organizacije ustrezno označiti hrambo dokumentacije, kot je:

  1. Označevanje dokumentov - vsak dokument, ki ga prejmete v organizacijo, označite tudi glede na rok hrambe. Posebej to velja, če gre za papirno dokumentacijo, ki zahteva fizično izrabo prostora. Na tak način lahko hitro uredite dokumentacijo in se sistematično znebite tiste, ki ji je po zakonu pretekel rok hrambe;
  2. Skupni sistem - pri papirnem poslovanju je težje, če se dokumentacija prenaša od organizacije do računovodskega servisa. Smiselno je, da se organizacija in računovodja dogovorita za souporabo programa, ki omogoča skupno upravljanje dokumentov;
  3. Skeniranje dokumentov – organizacija lahko vse svoje prejete račune slika ali skenira in shrani v sistem s tem, da originalne dokumente hrani v priročni ali centralni arhiv. S tem je vsa dokumentacija na enem mestu.

Nazaj

s