Člani ESS-ja so obravnavali tudi predlog zakona o vzpostavitvi stalne krizne sheme skrajšanega delovnega časa. Z njim želi vlada prispevati k ohranitvi delovnih mest v primerih, ko delodajalci zaradi nepredvidljivih okoliščin delavcem začasno ne morejo zagotoviti dela. V skladu s predlogom zakona se bo pomoč delodajalcem aktivirala v primeru naravnih ali drugih nesreč oz. kriznih razmer, ki prizadenejo delodajalce. Med drugim želi vlada z njim reševati trenutne zaostrene razmere v avtomobilski industriji in napovedana odpuščanja.
"Pripravili smo zakon, ki predvideva, da lahko vlada v primeru, da se take napovedi ali pa predvidevanja v gospodarstvu pojavijo, aktivira shemo, po kateri bi lahko podjetja, ki bodo z izjavo zagotovila, da trideset odstotkom svojih zaposlenih ne morejo priskrbeti devetdesetih odstotkov dela, prišla do delnega nadomestila, da teh delavcev ne odpuščajo, ampak da jim omogočijo nadaljnje delo tako, da polovico časa delajo, polovico časa pa dobijo subvencijo za skrajšan delovni čas," je pojasnil Mesec.
V tem času jim bo omogočeno, da se izobražujejo, da se dodatno kvalificirajo. "Ta del bodo tudi dobili posebej plačan preko dodatka za aktivnost, hkrati bodo tisti, ki bodo ta izobraževanja uspešno končali, tudi nagrajeni." Ob tem je poudaril, da v tej fazi ne bodo nikogar sankcionirali, če se teh izobraževanj ne bodo udeleževali. "Želimo pa, da je taka shema po eni strani rešuje delovna mesta, po drugi strani pomaga podjetje."
V okviru pogajanj o osnutku zakona, ki so stekla v drugi polovici decembra, so reprezentativne delodajalske organizacije med drugim predlagale širitev nabora upravičencev tako, da bi lahko ukrep uporabili tudi delodajalci, ki bodo lahko zagotovili delavcem delo za manjše število ur, kot je polovični delovni čas.
Potrditev stalne krizne sheme na ESS-ju je razveselila predvsem delodajalsko stran. Kot je dejal Mitja Gorenšček iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), je bila to zanje danes glavna tema. "To je zakon, ki smo si ga želeli že od leta 2020 in ga predlagali tudi preteklim vladam po vzoru drugih nam konkurenčnih držav, kot so Avstrija, Nemčija in Francija," je poudaril.
Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek je izrazil upanje, da bo omenjena shema dala dobre rezultate v smislu ohranjanja delovnih mest.
Osnutek zakona bi morali sicer socialni partnerji obravnavati na seji ESS-ja pred tednom dni, a so razpravo o njem zaradi tehničnih razlogov prestavili. O njegovi vsebini bodo v prihodnjih dveh tednih opravili javno razpravo in medresorsko obravnavo, vlada pa ga bo nato obravnavala v prvem tednu februarja in ga poslala v zakonodajni postopek po skrajšanem postopku, da bo lahko začel veljati v najkrajšem času, je napovedal.
VIR: povzeto po MMC