Za opravljanje dejavnosti se lahko v Sloveniji registrirajo tudi osebe, ki niso državljani in nimajo stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji. Ob registraciji morajo predložiti v slovenski jezik prevedena veljavna dokazila iz držav stalnega prebivališča, ki ji določa 10. a člen Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1), in sicer da:
- ni bila pravnomočno obsojena na kazen zapora zaradi kaznivega dejanja,
- nima neporavnanih davčnih obveznosti kot fizična ali pravna oseba,
- ni v evidenci prekrškov v zvezi z plačilom za delo ali zaposlovanje na črno.
Več:
Samostojni podjetnik
Samostojni podjetnik je fizična oseba, ki na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost v okviru organiziranega podjetja. Registracija s.p. je preprosta in zanjo ustanovitveni kapital ni potreben. To pa ne pomeni, da samostojni podjetnik ne potrebuje osnovnega kapitala. Razmisliti je potrebno, koliko odgovornosti je podjetnik pripravljen nositi, saj je kot gospodarski subjekt neomejeno odgovoren z vsem svojim premoženjem. Podjetnik je lahko posameznik, več oseb pa lahko deluje samo v obliki gospodarske družbe. Skupnosti samostojnih podjetnikov slovenska zakonodaja torej ne pozna.
Status samostojnega podjetnika pridobite z vpisom v Poslovni register Slovenije (PRS) (Povezava na zunanjo povezavo) . Znotraj Poslovnega registra Slovenije postopek vpisa podjetnika, sprememb podatkov in prenehanja opravljanja dejavnosti podjetnika vodi in o njem odloča AJPES (Povezava na zunanjo povezavo) .
Samostojni podjetnik ni pravna oseba. Za obveznosti iz poslovanja odgovarja s svojim osebnim premoženjem. Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1) (Povezava na zunanjo povezavo) namreč ne loči podjetniškega in osebnega premoženja.
Več o postopku registracije s.p. na točki SPOT lahko preverite tukaj.
Odprtje s.p. načeloma poteka v 3 korakih. Začnemo z vpisom v Poslovni register Slovenije (registracija), nato pa opravimo še prijavi na FURS ter v obvezna socialna zavarovanja.V nekaterih primerih je lahko korakov tudi več, kot, denimo, pri pridobitvi številke za DDV zavezanca.
Za vpis v poslovni register je potrebno navesti 6 sklopov informacij:
Aplikacija v portalu preveri določene omejitve potencialnega podjetnika.
Če potencialni podjetnik ni lastnik objekta ali vsaj solastnik objekta na poslovnem naslovu, potrebuje tudi overjeno izjavo lastnika objekta, da mu dovoljuje poslovanje na tem naslovu. Izjavo lahko podpiše lastnik objekta tudi na točki SPOT, kjer se podjetje registrira.
Drugi korak za prijavo s.p. je prijava na FURS.
Podjetnik mora v 8 dneh po vpisu v Poslovni register Slovenije sporočiti davčnemu uradu naslednje podatke:
V obvezna socialna zavarovanja morate biti vključeni tudi samostojni podjetniki in družbeniki, ki ste poslovodne osebe, če niste zavarovani po drugi, prednostni podlagi za polni delovni čas.
Pri prijavi ni potrebno dostavljati dokazil o izobrazbi, čeprav se ti podatki za vodenje statistike pri izpolnjevanju obrazca M-1 potrebujejo.
Sklep o registraciji (torej o vpisu v Poslovni register Slovenije) boste prejeli po pošti praviloma v dveh do treh dneh po predlaganem datumu vpisa oziroma na način, ki ste ga označili na prijavi.
Po tem, ko ste opravili te tri korake, ste tudi uradno postali samostojni podjetnik.
Čestitamo in vso srečo na vaši poslovni poti!
Podjetnik lahko prenese svoj s.p. na katerokoli fizično osebo.
Tujec se lahko skladno z Zakonom o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev samozaposli, v Republiki Sloveniji mora pridobiti le davčno številko. Vendar je potrebno upoštevati dejstvo, da samozaposlitev pomeni še obvezno vključitev v socialna zavarovanja, za kar pa je potrebno pridobiti enotno dovoljenje za samozaposlitev (ali dovoljenje za začasno prebivanje). Postopek za pridobitev enotnega dovoljenja se vodi na pristojni Upravni enoti.
Tujci, ki so državljani EU, EGP (Evropski gospodarski prostor) ali Švicarske konfederacije imajo prost dostop na slovenski trg dela. Registrirajo se kot samostojni podjetniki, ob registraciji predložijo veljaven osebni dokument, slovensko davčno številko, overjeno izjavo lastnika objekta. Pred registracijo je tujec dolžan pridobiti tudi slovensko EMŠO številko.
Pri postopku registracije za samostojne podjetnike se omejitve iz 1. do 4. točke prvega odstavka 10a. člena Zakona o gospodarskih družbah (kazniva dejanja, neizpolnjene davčne obveznosti za osebo in družbe, v katerih ima delež višji od 25 %, zloraba identifikacije za namene DDV, prekrški v zvezi s plačilom za delo in zaposlovanjem na črno) preverjajo tudi za tujce. To pomeni, da mora tujec k prijavi za vpis s.p. predložiti tudi dokazila iz svoje države, da te omejitve ne obstajajo oziroma potrdila, da se določeno dejanje v njihovi državi ne šteje za prekršek ali kaznivo dejanje oziroma potrdilo, da takšna evidenca ne obstaja. Potrdila, izpisi oziroma druga dokazila morajo biti prevedena v slovenski jezik in ne smejo biti starejša od 60 dni.
Vir: Ajpes in Spot