V pripravi zakon o stalni krizni shemi skrajšanega delovnega časa

17. 9. 2024

Na pobudo Gospodarske zbornice Slovenije je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) posredovalo informacijo glede priprave zakona o stalni krizni shemi skrajšanega delovnega časa, s katerim se bo vzpostavila krizna shema skrajšanega delovnega časa za ohranitev delovnih mest v primeru nepredvidljivih okoliščin. Zakon bo omogočal odreditev dela s skrajšanim delovnim časom ob hkratni delni napotitvi na začasno čakanje na delo delavca, ki ima pri delodajalcu sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas, in sicer zaradi začasne nezmožnosti zagotavljanja dela, na način, da delodajalec delavcu zagotavlja delo vsaj za polovični delovni čas (odreditev dela s skrajšanim delovnim časom). Za preostali del delovnega časa do polnega delovnega časa, za katerega je delavcu odrejeno začasno čakanje na delo v deležu od 5 do 20 ur tedensko, delodajalec lahko uveljavlja delno povračilo izplačanega nadomestila plače zaradi odreditve dela s skrajšanim delovnim časom (delno povračilo nadomestila plače).

Predlog zakona je pripravljen na podlagi analize potreb in izkušenj z izvajanjem intervencijskega ukrepa med epidemijo COVID-19 in med energetsko krizo v letu 2022 ter na podlagi odziva socialnih partnerjev (anketa, izvedena novembra in decembra 2022). Zakon bo določal tudi obveznost usposabljanja in izobraževanja v obdobju koriščenja ukrepa skrajšanja delovnega časa. Delodajalci bodo povračila nadomestila plač lahko uveljavljali z vlogo pri Zavodu RS za zaposlovanje.

Ministrstvo ocenjuje, da bodo Izhodišča za pripravo zakona v oktobru 2024 poslana v medresorsko usklajevanje, s 7-dnevnim rokom za pripombe, nato sledi sprejem na vladi. Po potrditveni seji vlade sledi 30-dnevni rok za uskladitev predloga zakona s socialnimi partnerji (november 2024). Kot so zapisali, si bodo prizadevali, da bo predlog zakona v prvem trimesečju 2025 sprejet na vladi in posredovan v Državni zbor.

Vir: Media.GZS

Nazaj

s