2. izdaja, januar 2024
KAZALO
2.0 PREDIZPOLNJEN OBRAČUN PRISPEVKOV ZA SOCIALNO VARNOST. 3
2.1 Zavezanci, za katere davčni organ sestavi POPSV.. 3
2.2 Rok, do katerega davčni organ sestavi POPSV.. 4
2.2.1 Vključitev podatka o zavezancu za OZP pri sestavi POPSV.. 4
2.3 Podatki v POPSV so pravilni 5
2.4 Podatki v POPSV niso pravilni 5
2.5 Davčni organ ni sestavil POPSV.. 6
2.6 Davčni organ je sestavil POPSV, zavezanec pa je oddal obračun prispevkov za socialno varnost 6
3.0 ROK ZA PLAČILO PRISPEVKOV. 6
1.0 SPLOŠNO
Fizične osebe so v obvezno socialno zavarovanje v Republiki Sloveniji vključene iz naslova svojega statusa ali delovne aktivnosti, na način in pod pogoji, ki jih določajo predpisi s področja obveznega socialnega zavarovanja, in sicer:
Navedeni zakoni določajo tudi:
Stopnje prispevkov za socialno varnost določa Zakon o prispevkih za socialno varnost - ZPSV, za določene zavarovance pa so stopnje prispevkov določene v Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju - ZPIZ-2 in Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju - ZZVZZ.
Prispevke za socialno varnost pobira Finančna uprava Republike Slovenije. Način obračuna in plačila prispevkov za socialno varnost ter roke za obračun in plačilo prispevkov za socialno varnost določa Zakon o davčnem postopku - ZDavP-2.
2.0 PREDIZPOLNJEN OBRAČUN PRISPEVKOV ZA SOCIALNO VARNOST
V Uradnem listu RS, št. 63/2016 je objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku - ZDavP-2J, ki je začel veljati 22. 10. 2016, uporabljati pa 1. januarja 2017, razen nekaterih posameznih določb.
V ZDavP-2J je bila dodana nova določba 353.a člena ZDavP-2, ki določa, da davčni organ sestavi predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost (v nadaljevanju: POPSV) za zavezance:
2.1 Zavezanci, za katere davčni organ sestavi POPSV
V skladu z določbo 353.a člena ZDavP-2 davčni organ sestavi POPSV za:
Z obračunom prispevkov za socialno varnost za mesec januar 2017 se je institut POPSV uvedel za samozaposlene in družbenike, za ostale zavezance je davčni organ prvič sestavil POPSV z obračunom prispevkov za socialno varnost za mesec januar 2018.
Od januarja 2024, v skladu z osmim odstavkom 48. člena ZZVZZ, davčni organ sestavlja POPSV tudi za kmete, ki so zdravstveno zavarovani po podlagah 053, 054 (zavezanci iz 7. točke prvega odstavka 15. člena ZZVZZ, ki plačujejo prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje od katastrskega dohodka kmetijskih in gozdnih zemljišč), in sicer v POPSV obračuna le obvezni zdravstveni prispevek (OZP). Prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje ti zavezanci še naprej plačujejo na podlagi odmerne odločbe, s katero davčni organ izračuna akontacijo dohodnine od katastrskega dohodka in jo izda do 30. aprila tekočega leta.
Več pojasnil o uvedbi OZP je na voljo na spletnih straneh ZZZS: Obvezni zdravstveni prispevek - Portal za zavezance (zzzs.si).
2.2 Rok, do katerega davčni organ sestavi POPSV
Davčni organ na podlagi podatkov, s katerimi razpolaga, za zavezance, navedene v poglavju 2.1, sestavi POPSV ter ga odloži v sistem eDavki najpozneje do 10. v mesecu za pretekli mesec.
Nosilci socialnih zavarovanj v davčni register dnevno posredujejo podatke o prijavah v socialna zavarovanja, odjavah iz socialnih zavarovanj in prijav sprememb med zavarovanjem zavarovancev, ki so jih zavezanci za vlaganje podatkov za matično evidenco dolžni vložiti v 8 dneh od izpolnitve pogojev za vstop oziroma izstop iz zavarovanja oziroma od dneva, ko je bila ugotovljena sprememba prijavljenih podatkov. Zavezanci za vložitev prijave teh podatkov so zavarovanci iz poglavja 2.1 sami.
2.2.1 Vključitev podatka o zavezancu za OZP pri sestavi POPSV
Davčni organ na podlagi podatkov o zavarovalnih podlagah pri sestavi POPSV za zavezanca predizpolni tudi podatek v polju 081 Zavezanec za obvezni zdravstveni prispevek, in sicer po naslednjih splošnih pravilih:
in ima kadarkoli v mesecu zavarovalno podlago, ki je relevantna za posamezen OPSV obrazec.
Primer 1: Zavezanec je 1. v mesecu zavarovan po podlagi 048, 099 ali 028, od 2. dne dalje pa je ima podlago 053 ali 054. Na POPSVK za ta mesec se označi, da je zavezanec za OZP.
Primer 2: Zavezanec je 1. v mesecu zavarovan po podlagi 005, 2. v mesecu pa po podlagi 053. Polje 081 na POPSVZ se označi z DA, polje A081 na POPSVK pa z NE.
Primer 3: Zavezanec je 1. v mesecu zavarovan po podlagi 054, 2. v mesecu pa po podlagi 051. Polje 081 na POPSVK (podlaga 054) se označi z DA, polje 081 na POPSVK (podlaga 051) pa z NE (pravilo upoštevanja prvega stavka trinajstega odstavka 48. člena ZZVZZ – zavezanec za OZP po podlagi, po kateri je zavarovan na prvi dan v mesecu).
Splošna pravila pod 1) do 3) ne veljajo, če:
FURS pri izpolnitvi POPSV v polju 081 upošteva tudi podatke o osebah, ki imajo pravico do plačila OZP s strani Republike Slovenije, kot zavarovane osebe, ki izpolnjujejo pogoje za pravico do zdravstvenega varstva po predpisih o vojnih invalidih, vojnih veteranih in žrtvah vojnega nasilja. Podatke o teh zavarovancih z datumom priznanja/ prenehanja pravice do plačila OZP, FURS-u posreduje ZZZS na podlagi osmega odstavka 35. člena Zakona o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin -ZIUZDS (Uradni list RS, št. 136/2023).
2.3 Podatki v POPSV so pravilni
Za zavezance, za katere so predizpolnjeni podatki v POPSV pravilni in popolni, se dodatna aktivnost v zvezi z obračunom prispevkov za socialno varnost ne zahteva.
Če zavezanec ne popravi podatkov v POPSV, po določbi šestega odstavka 353.a člena ZDavP-2 v tem primeru POPSV postane obračun prispevkov za socialno varnost, ki je tudi izvršilni naslov v skladu z drugim odstavkom 145. člena ZDavP-2. Obračun prispevkov za socialno varnost v tem primeru zavezanec lahko še vedno popravlja v skladu z določbami 53., 54. in 55. člena ZDavP-2.
2.4 Podatki v POPSV niso pravilni
Če podatki v POPSV, ki jih je pripravil davčni organ, niso pravilni in/ali popolni, mora zavezanec sam predložiti obračun prispevkov najpozneje do 15. v mesecu za pretekli mesec.
Zavezanec mora v obračunu prispevkov za socialno varnost sam posredovati tudi morebitne spremembe osnov, ki bi bile posledica uveljavljanja določenih pravic (bolniški stalež, starševski dopust), če se odloči za spremembo (povišanje, znižanje) zavarovalne osnove ali če za določen mesec nima obveznosti za obračun in plačilo OZP na podlagi OPSV obrazca, npr. ker mu je OZP za ta mesec obračunal in plačal glavni delodajalec, ali ker mu plačilo OZP kot vojnemu veteranu zagotavlja Republika Slovenija (to ustrezno izpolni v OPSVZ obrazcu - polje 081).
2.5 Davčni organ ni sestavil POPSV
Če davčni organ v sistem eDavki ni odložil POPSV, mora zavezanec sam predložiti obračun prispevkov v elektronski obliki prek portala eDavki najpozneje do 15. v mesecu za pretekli mesec.
Davčni organ pa ne bo sestavil POPSV za zavezanca, ki bo sam oddal obračun prispevkov za socialno varnost v elektronski obliki prek portala eDavki do 10. v mesecu za pretekli mesec, torej do roka, do katerega mora davčni organ sestaviti POPSV.
2.6 Davčni organ je sestavil POPSV, zavezanec pa je oddal obračun prispevkov za socialno varnost
V primeru, da bo zavezanec oddal obračun prispevkov za socialno varnost do 15. v mesecu za pretekli mesec po tem, ko je davčni organ zanj že sestavil POPSV, velja obračun prispevkov za socialno varnost, ki ga je oddal zavezanec.
3.0 ROK ZA PLAČILO PRISPEVKOV
Prispevki morajo biti plačani najpozneje do 20. dne v mesecu za pretekli mesec, če z zakonom ni določeno drugače.